Şeyh Mansur Simatî (R.A) Türbesi Şeyh  Mansur  Türbesi  Kilis’in  yaklaşık  3  km.  güneyinde  üzüm  bağları,  zeytinlikler, fıstıklıklar, sebze ve meyve bahçeleri içinde yer almaktadır. Evliya Çelebi, Şehrin kıblesinde aydınlık bir  kubbe  içinde  Şeyh  Mehmet  Simati  isminde Hz.  Peygamberin  çeşnigirbaşının yattığını,    Hz. Peygamberin yanına gelen Sahabelere hizmet ettiği ve gelen fakir insanlara da sofra kurduğu için kendisine Simati denildiğini yazmıştır.

Şeyh Mansur Simati, Hz. Ebubekir’in halifeliği zamanında şehit olmuş, Pey­gamber Efendimiz’in sofrasını kurduğu için kendisine ‘Simati’ (simat; sofra, yemek masası, sofraya gelen yemekler, ziyafet) denilmiş.

Hz. Peygamberin ashabından olup Hz. Ebu Bekr’in halifeliği zamanında şehid olduğu söylenmektedir .Şeyh Mansur Türbesi kare planlı ak taştan yapılmış kubbeli bir binadır. Kilisliler, bu türbeye ibadet ve piknik yapmak için gelir, türbede adaklar adayıp kurban keser, mevlit okutur, Cuma günleri namazdan sonra yemek yaptırıp bu türbede dağıtırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website