Senin “Kurun” kaç oldu oğlum?

Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Yıllar önce Aksaray’da yaşayan âlim ve ferasetli bir hocamız vardı: Ziya Hoca(Ziya Güvenç). Sene 1979 yaz aylarıydı. Babamızın sarraf dükkanında abimle birlikte oturuyoruz. Ama o kadar tedirginiz ki altın satmaya -almaya korkuyoruz. Zira o yıllar enflasyon aldı başını gidiyor. Altının onsu da hareketli sık sık değişiyor.  Döviz fiyatları dersen, o zamanlar tabi ki serbest piyasa yok, yasak. Bugünkü gibi döviz büroları nerede . Sık sık devalüasyon olduğu için fiyatlar yükseliyor. O zaman yeni öğrendiğim bir kelime vardı, şimdilerin “kur” dediği bizim de ilk olarak “ parite” olarak öğrendiğimiz kelime. Evet, sık sık parite değişiyordu. O yıllar Dolar değil Alman Markı daha çok biliniyordu. İşte parite değiştiğinde de mark-dolar fiyatları yükseliyor ya da iniyordu.

Şimdi ki gibi ne internet var, ne faks var hatta telefon bile doğru dürüst yok. Ancak santrala yazdırıp arayabiliyorsunuz. Günde iki kez anca arayabilirsiniz İstanbul’daki Kapalıçarşı’yı ki fiyat öğrenebilesiniz.  Parite kaç olmuş, altının onsu kaç onu sorup kapatıyorsunuz. Sizde ona göre satış yapacaksınız.

İşte bizde o gün epey satış yaptık. Ama bir telefon açtık ki İstanbul’a eyvah kur yükselmiş, devalüasyon olmuş. Altın fiyatları yükselmiş, döviz fiyatları yükselmiş.  Sabah 10 liraya sattığımız altını öğleden sonra 12 liraya geri almak zorunda kalmıştık.  Tabi ki moraller bozuk.
Keşke satmasaydık.
Keşke altın alsaydık.
Keşke daha önce telefon açsaydık.
Kısaca keşkelerin arkası gelmiyordu.
Tam o sırada ikindi namazına giden Ziya Hocamız kapının önünde geçiyordu. Her geçişinde bize uğrar  başını eğerek selam verir öyle geçerdi. Babam dükkânda olsun olmasın her zaman böyle yapardı. O günde geçerken yine selam vermiş ama bizim suratımız asık, moralimiz bozuk olduğu için ne selamı aldık, ne Ziya hocamızı gördük. Heybetli bir şekilde içeri girdi tok ses tonuyla “ Ne oldu çocuklar, babanıza mı bir şey oldu?  “ Yok, hocam babam iyi elhamdülillah. “ Peki, ailenizde bir hasta mı var, ya da sizlerde bir hastalık mı var? “ Biz bu soruların niye sorulduğunu anlamadığımız için “ yok hocam “ diyorduk sadece.  Moralimizin niye bozulduğunu, niye öyle durduğumuzu kısaca abim anlattı. Daha sonra merhum hocamız sonra sesini biraz daha yumuşatarak bakın şu güzel ve veciz konuşmayı yaptı:

“Çocuklar Allah size ahirette sizin kurunuz kaça yükselttiniz veya kurunuzu kaça düşürdünüz diye soracak.  Sizin İNSANLIK KURUNUZ NE KADAR OLDU ona bakacak. Dünyada iken insanlık paritenizi yükseltebildiniz mi? Diğer canlılar arasında insana akıl verildi düşünsün diye. Beceri verildi kullansın diye. Amaç insanlık paritesini, insanlık değerini, insanlık kurunu yükseltsin diye. Allah sizin dünyada iken edindiğiniz mal-mülke, evlat, araba yat kat bunlara bakmayacak. İnsanlık değerini daha da yükselttin mi ona bakacak. Bugün üzülüyorsun döviz yükseldi.
Altın yükseldi ben kafayı kullanamadım diye. Peki, bu arada insanlık ayarın düşüyor fark ediyor musun? İnsanlık pariten düşüyor fark ediyor musun? Sevgili yavrularım siz siz olun ne kadar iyi satış yaptık. Ne kadar iyi kar ettik diye değil, insanlık kurumuzu bugün ne kadar yükseltebildik ona bakın. Üzülecekseniz insanlık kurumuz düştü bugün Allah yanında diye ona üzülün.

Kısaca:
* Mal ve oğullar, dünya hayatının süsüdür. Bakî kalacak olan iyi ameller ise, Rabbinin katında, sevabca da hayırlıdır, ümid yönünden de daha hayırlıdır.(Enfal Suresi 146)
*Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.(Hadid Suresi)
* Gerçekten Allah katında en değerliniz en takvalınızdır. Muhakkak Allah Alîm’dir, Habîr’dir.’’(Hucurat 13.ayet)

Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” (Hadis-i Şerif)

 

4 thoughts on “Eyvah dolar yükseldi !

 1. Eyvallah Güzel İnsan!..
  Uyarı ve hatırlatman için teşekkür ederiz. Allah razı olsun.

 2. Abi günümüz altın döviz muhabbetlerine ibret verici güzel bir Yazı olmuş kalemine sağlık.

 3. Ahh FahrO abim güzel yazınız için elinize sağlık diyorum bir diğer taraftan da derdimi kendi kendime desiyorum
  Zira nerede kaldı o eski (onurumuzu zedelemeyelim) güven kaybetmeme haysiyetli kalkabilmek uğruna bütün malımız mulkumuz heba olsun ama yeterki güvenimiz onurumuz insanlık anlayışımız ayaklar altına alındığını göstermesin yaratanimiz RABBİMİZ binanialeyh para mal el (eski tabirle) kiridir kazanılır geriye gelir ammaa şeref onur ve haysiyet bir kaybedildi mi (iste o zaman sonun başlangıcı dir) geriye kazanmak kazanabilmek ne dolar ne altın nede parite ile geriye alınamaz telafisi mümkün değildir.
  Bu itibarla para ile varlık ile satın alınabilecek değerlere ulaşmaya çalışırken para ile varlık ile telafisi mümkün olmayan değerlerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak onlara sahip cikabilmemiz dir YAŞAMDAKİ ASIL GAYEMİZ
  (Lâkin anlayana anlayabilen tabiki)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website