Kalbe kartvizit bırakmak mı? O da ne?

Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Bir insana gidip de seni Allah için seviyorum demeniz yeterli değildir. Hemen şunu soracaktır, niye? Neden ben? Benden ne çıkarın var?  Yani, önce karşınızdaki kişiye dokunmanız, tanımanız, onun gönlünü kazanmanız gerekiyor. İnsan gönlünün nasıl kazanılacağı ile ilgili onlarca değil yüzlerce sunum var. Yüzlerce konferans var. Binlerce kitaplar var. Hepsi de değerli emekler. Fakat benim eğitim vermek için gittiğim Belçika’nın Lİege şehrinde öğrendiğim “Asansör inene kadar” tekniği oldukça farklı ve etkiliydi.

Eylül ayında Liege şehrine yaptığım ziyarette yalnız başıma geziyordum. Başta şehrin müzelerini tanımak ve Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in Liege şehrine ziyaretini araştırıyordum.  Liege turizm ofisine gittim ve çok sıcak bir karşılama ile bana şehrin müzeleri, tarihi yerleri ile ilgili çok güzel bilgiler verdiler. Ayrıca Sultan Abdülaziz ile ilgili bilgileri olmadığını ama çok eski bir turizm ofis çalışanının yardımcı olabileceğini onun da şimdi çok meşgul olduğunu ilettiler. Bende en azından kendimi ve ne istediğimi anlatacak kadar vakit verebilirlerse çok mutluğu olacağımı iletmelerini istedim. Turizm ofisindeki görevli umutsuz bir şeklide bunun mümkün olamayacağını çünkü şu an çıkmak üzere olduğunu belirtti. Bende hemen asansöre binerek onun bulunduğu kata çıkıp asansörden beraber inmek istiyordum. Bu bile bana yeterdi. Hemen asansörle 5.kata çıktım. Onun asansöre binmesini bekledim.
Çok kısa bir süre içinde geldi ağır adımlarla asansöre bindi ve göz göze geldik. Güler yüzlü biriydi.  Hemen müsaade isteyerek Fransızca bilmediğim için İngilizce olarak kendimi kısaca tanıttım ve niye kendisi ile görüşmek istediğimi anlattım. Acaba Sultan Abdülaziz’in ziyareti ile ilgili bilgisi var mı ve bu bilgiyi nerede bulabilirim diye sordum. Bu arada asansör ara katlarda durduğu için bizim aşağıya inmemiz sanırım 3 dakika kadar sürmüştü. Yani toplamda 3 dakika konuştum. Asansör aşağıya indi ve güler yüzle bana İngilizce olarak: “ Mr. Sarrafoğlu asansör tekniğini bildiğiniz anlaşılıyor, dedi.  (Açıkçası böyle bir tekniğin olduğunu bilmiyordum. Sadece yüzüne baktım. Ne demekti asansör tekniği biraz sonra anlayacaktım)  Kendisi konuşmaya devam ederek şöyle konuştu. “ Ne istediğinizi uzatmadan kısa ve öz olarak üç dakikada anlattınız. Öncelikle size bunun için teşekkür etmek istiyorum. İkinci olarak da kendi ülkenizin ve üstelik şimdi ki yönetimden çok eski olmasına rağmen ülkenize emek vermiş birini araştırmanız oldukça önemli. Demek bunun için Liege’desiniz. Bu insanlık için umut verici. Zira popüler kültür o kadar insanların benliğini kapsamış ki tarih sevgisi neredeyse unutulmak üzere. Size ancak kitap tavsiyesi edebilirim ama kaynaklarımızın çoğu Fransızca. İngilizce ya da kendi dilinizde kaynak var mı bilmiyorum bunun için de Liege Kütüphanesi’nde size yardımcı olabilirler.

Kendisi konuşmayı kesmediği için ayrılmak da istemiyordum. Otobüs durağına kadar beraber yan yana yürüdük. Otobüse tam binmek üzereyken ben kendisinden kartvizitinizi alabilir miyim dedim. Kendisi bana gülerek hayatım boyunca unutamayacağım şu önemli mesajı verdi: “ Kartvizit insanları tanımak için oldukça kolay bir sistem ama ben kullanmıyorum. İnsanların kalbine kalıcı kartvizit bırakmayı tercih ederim. Siz bıraktınız mesela, sizinle tanıştığıma memnun oldum,”
Şimdi anlamıştım. Asansör tekniği ne demek. İnsanların kalbine ulaşmak için kısa ve öz konuşmak ve kartviziti kartvizit kataloğuna değil KALBİNE BIRAKABİLMEK…

Kısaca: Bizlerde hakkın mayasını insanların gönlüne çalabilmek için saatlerce, dakikalarca ya da haftalarca vakimiz yok. Gönle kartvizit bırakmak için samimi bir niyet, samimi bir gülümseme ve samimi bir gönül ile ulaşabiliriz.
Onlar, Allah’ın kalplerindekini bildiği kimselerdir; Onlara aldırma, onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!  (Nisa suresi 63.ayet)

 

Hakikat Evi hikaye no: 144

One thought on “Kalbe kartvizit bırakmak mı?

 1. asansör teknigi
  nice teknikler ogretilir
  konusma teknigi iletisim teknigi
  bu yeni çagin teknikleri asansör teknigine bedel degildir

  insanin kalbine karvizit birakmak
  gonul ile dokunmak
  Öz ve kisa konusmayi Peygamber Efendimiz SAV bizlere ögretti amma biz
  degerlerimizi popkulturellestirdigimiz için
  o degerlerin yerine geçici nefsi degerler doldurdu
  ve dokunulamaz oldu insan insana
  haz kalmadiki yapilan islerden kalbe dokunayim ALLAh için ALLAh adina ALLAH ugruna
  birakalim HAZzi SEA dedigimiz dilemeyi bile unuttuk
  evet asansôr teknigi
  insana ulasabilmek için az zaman Öz söz tesirli söz
  Kavlen sedida
  Kavlen Leyyine
  Kavlen Marufe

  o Guzel sözler niyeti olursa samimiyet olursa dokunma istegi olursa muhabbet olursa Evrensel olursa ALLAH için sevilirse o zaman
  dokunur
  o zaman dokunulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website