Allah’ın bir veli kulunun yolu bir gün bir köye düşer. Köylülerle hoş sohbet yaparken, etrafında bululan buğday tarlalarına doğru bakarak şöyle der: ” Kardeşlerim bu buğdayları yediniz mi yiyecek misiniz? ”
Köylüler bu sözden bir şey anlamazlar. Nasıl yesinler ki hiç göğ ekin yani daha yeşil olarak duran sararmamış, olmamış ekin yenir mi ? Olgunlaşacak, biçilecek ondan sonra buğday olup un olacak öyle yenir.

O Allah dostu sorusunun anlaşılmadığını anlayınca şu açıklamayı yapar: “* Kardeşlerim, sizler bu tarlaları ekerken, borçlandınız mı, tarlalar kira mı, kendinizin mi? Ekin bu hale gelene kadar harcama yaptınız. Yaptığınız bu harcama elde etmeyi düşündüğünüz geliri geçti mi? Yani borcunuz yoksa ne mutlu size…*”

*Kim âhiret kazancını isterse onun bu kazancını arttırırız; kim dünya kazancını tercih ederse ona da bundan veririz; ama onun âhirette hiçbir nasibi olmaz. Şura 20.ayet
*Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttaki olanlar için şüphesiz ki âhiret yurdu daha hayırlıdır. Hâlâ akıl erdiremiyor musunuz? En am suresi 32.ayet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website