Nasreddin Hoca denildiğinde her insanın yüzünde bir tebessümün oluştuğunu gözlemleyebiliriz, onun fıkraları ilk başta insanın yüzünü tebessüm ile aydınlatsa da aslında insanı tefekküre yönlendirdiği de doğrudur. Ailesi Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’ya yerleşen Oğuz boyuna mensup boylardan olan ve kaynaklarda yer alan bilgilere göre Sivrihisar’ın Hortu köyünde 605 (1208) yılında doğan Nasreddin Hoca Müslüman Türk halkının mizah sembolü olarak anılır. Hazırcevap, insanları kırmadan doğruyu söyleyen, yeri geldiğinde kendisiyle de alay etmeyi bilen Nasreddin Hoca dolaylı eğitimin piridir. Fıkralar bir araçtır onun için.

NASREDDİN HOCA’DAN BİR FIKRA

GÖLE MAYA ÇALMAK

Günlerden bir gün Nasreddin Hoca eline yoğurt mayası bakracını alıp göle doğru yola koyulmuş.
Gölün etrafında piknik yapan köylüler Hoca’ya dikkat kesilmişler.
Hoca Nasrettin başlamış yoğurt mayasını göle kaşık, kaşık çalmaya:
Köyüler şaşkınlıkla izlerken, içlerinden biri Hoca’nın yanına varmış.
– Hayırdır Hocam? Ne yapıyorsun böyle? diye sormuş.
– Göle yoğurt mayası çalıyorum, demiş.
– İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı?
– Hoca Nasrettin O nüktedan cevaplarından birini daha vermiş;
– Ya tutarsa…

DÜNYANIN HER YERİNE İZ BİRAKAN FIKRALAR

‘’Fıkralarının çoğunda sıradan bir köylü gibi tarlasına giden, bağında çalışamaya, ormana odun kesmeye gider Nasreddin Hoca. Zaman zaman da şehre inen bir âlim, bir bilgi kişi, kadı, tabip, hoca ve elçi kişiliğine bürünür.’’  Yani karışındaki kişinin diline göre konuşur Nasreddin Hoca. Bu davranışı onun birçok ülkede tanınmasına vesile olur. Türkistan’da Çin sınırındaki İli vadisinden Kafkasya’ya, İran, Azerbaycan, Arabistan, Türkiye, Mısır, Tunus, Kırım, Kazakistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Arnavutluk’ta tanınan Nasreddin Hoca’nın fıkraları da zamanla aktarılmıştır bu ülkelerde. Bu ülkeler dışında Afrika ve Avrupa’da da biliniyor Nasreddin Hoca. Belçika sokaklarında bir heykeli bulunuyor, yine Belçika Charleroi’da onun da anıldığı bir sergi gerçekleştirildi. Eşeği Karakaçan ile mizahının yayılması ile tüm bu ülkelere iz bırakan, dokunan Nasreddin Hoca’nın dünyanın her yerinde bir türbesi bulunmakta.

KAYNAK:

https://www.turkedebiyati.org/nasrettin-hoca/

https://www.islamveihsan.com/nasrettin-hoca-kimdir.html

https://www.gzt.com/jurnalist/belcikada-bir-turkun-elinden-nasreddin-hoca-heykeli-2562547

https://www.masaloku.net/gole-maya-calmak-fikrasi

https://belcika.blogspot.com/2006/09/nasreddin-hocann-heykeli-abnin.html

https://www.aksehir.bel.tr/galeri/nasreddin_hoca/nasreddin_hoca_heykelleri/gulmece_parki_ve_nasreddin_hoca_heykelleri_020/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website