Yazan : Fahri Sarrafoğlu

İstanbul’u gezmek isteyenlere ilk götürdüğüm yerlerden birisi Edirnekapı Şehitliğidir. Burada yüzlerce yıllardır binlerce şehit ecdadımız yatmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Şehitliği ziyaretimiz sırasında mezarların temizliğini yapan yaşlı bir amcamızın sözleri dikkatimi çekti. Sık sık aynı sözleri tekrarlıyordu: “Zor olanı yapıyor, kolay olanı yapmıyor. Zor olanı yapıyor, kolay olanı yapmıyor.” Allah Allah ne demekti bu? Dikkatimi çekti, amcanın yanına gittim sordum:

-Amcacığım kolay gelsin.
-Sağ ol evladım, sana da kolay gelsin.
-Merak ettim, deminden beri hem mezarların otlarını temizliyor hem de, zor olanı yapıyor, kolay olanı yapmıyor.  Diyorsunuz, ne demek bu?

-Bak evladım benim ismim Cafer. Buralara sık sık gelirim.  Allah rızası için buradaki sahipsiz, bakımsız mezarları temizlerim. Temizlerken de etraftaki diğer mezar taşlarına bakarım ve içimden hep bu sözü söylemek gelir. Yani insanlar bu dünyada camiler, çeşmeler, okullar yaptırıyorlar. Öğrenciler okutuyorlar. Onlara yardım ediyorlar. Kısaca evladım,  zor olanı başarıyorlar. Fakat yapılması daha kolay olan ama insanların yapmadığı bir şeyi unutuyorlar. İşte ona şaşırıyorum evladım.

İyice merak etmiştim. Cami yaptırmak, okul yaptırmak, birine yardım etmek epey önemli salih amellerden. Bundan daha kolay olan ama insanların yapmadığı şey neydi acaba? Cafer Amcaya sordum:
-Peki, amcacığım bana şu işin aslını anlatır mısın? Zor olan nedir?
-Evladım, insanlar sabah kalktığı zaman ilk önce kendine güler yüz göstermeli. Bedenini selamlamalı. Ev halkına tebessüm etmeli. Sonra dışarı çıktığında apartmanda gördüğü komşusuna, otobüse binerken, otobüs şoförüne güler yüz göstermeli. İş yerine vardığında işçi olsun, patron olsun, amir olsun, memur olsun etrafına güler yüz göstermeli. Ama günümüzde insanlarımız aslında yapılması üç beş saniye sürmeyen tebessüm etmeyi unutuyor. Onun yerine daha zor olan surat asmayı tercih ediyor. Ya da surat asmasa bile, yüzü don yağı gibi duruyor. Böyle olmayalım evladım Rabbimiz ne diyor: “O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi.”(Ali İmran 159)  Hazreti Peygamberimiz s.av de ne buyurmuşlar bak dur onu da söyleyeyim sana: “(Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı dil ile, güzel ahlakla memnun etmeye çalışınız!) [Hakim] Bir Müslümana çatık kaşla bakmak haramdır. Güler yüzlü olmayan kimse mümin sıfatlı değildir. Müslim gayrimüslim herkese karşı güler yüzlü olmalıdır.

Kısaca:
Ona yumuşak söz söyleyin. Belki öğüt alır, yahut korkar.” (Taha Suresi 44.ayet)

“İyi ve güzel bir sözle bir kusur bağışlamak, kendisini bir eziyet takip eden bir sadakadan hayırlıdır. Allah zengindir, Halim’dir.” (Bakara 263.ayet)

Mümin kardeşinin yanında suratı asık durana melekler lanet eder.) [Hatib]
(İyiliği, güzel yüzlü kimselerden talep ediniz.) [Beyheki]
(Mümin kardeşinin yüzüne tebessüm etmek sadakadır.) [C. Sagir]
(Din kardeşine güler yüz göstermek, iyi şeyler öğretmek, kötülük yapmasını önlemek birer sadakadır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website