Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Gazetecilik yaptığım yıllarda adım adım Anadolu’yu dolaştık. Bu ziyaret esnasında hem mesleğimizle ilgili haber yaptık hem de şehirlerimizin maneviyat erlerini tanımak imkânı bulduk. Yıllar önce ilk defa tanıştığım Konya’nın doktor abisi merhum Mehmet Hulusi Baybal (Kendisi hem insanlara tıbbı olarak şifa dağıtıyor hem de kalbi eğitim noktasında sohbetler yapıyordu.) abimizden size bir hakikat mesajı nakletmek istiyorum. Kendisinden bunu 1991 yılında ziyaret esnasında dinlemiştim.

Bir gün Merhum Doktor Hulusi Konya’nın manevi erenlerinden halk arasında Dişçi Baba diye bilinen Mehmet Lekesiz Hoca (Diş Teknisyeni 1891-1981) ziyarete gider. Ziyaret esnasında Baybal ağabey sanki biraz yorgunluk alameti gösterir. Gelen hastaların şikâyetleri, o günkü ortamın durumu vb gibi ruh hali bedenine yansır. Dişçi Baba ise hiç bir şey demeden hemen ona bir hikâye anlatır. İşte Dişçi Babanın anlattığı hikâye: “  Masal bu ya bu ya ormanın öyle bir bölümü varmış ki bu bölgede yaşayan canlıların hepsi birbirinin dilinden anlarmış. Bir gün çınar ağacı yaşlılığın da verdiği bitkinlikle : “Yoruldum be çocuklar ! Şu dallarımdan biraz uzaklaşsanız. Biraz dinleneyim. Kendi başıma kalayım,” demiş üzerindeki kuşlara. Bunu duyan kuşların bazıları hareketlenip uçmuş, bazısı kanadını bile kıpırdatmamış. Kuşların arasında uzun seyahatler yapan akıllı bir leylek varmış. O ortamı sakinleştirmek için sözü almış ve şöyle söylemiş:

Ey koca çınar sen mi bizi taşırsın yoksa toprak mı? Bir gün olsun şu dağları, evleri, ağaçları, nice nice hayvanları sırtında taşıyan toprak şikayet etmedi. Nice diyarlar dolaştım ağaçlar gördüm şu şikayeti bir senden duydum.” Bu sözleri duyan toprak ise biraz mahcup ve tevazu ile : “ Hepiniz haklısınız.  Kainatı ayakta tutan Allah’ın kudretidir.  Sizi ben de sırtımda taşımıyorum enerjimi Allah’tan, kainatın sahibinden alıyorum. Siz kainattan yani koca evrenden hiç şikayet duydunuz mu? Ben de sizi sırtımda taşısam yorulurum elbette. Hepimiz birbirimize omuz veriyoruz yeter ki bir olduğumuzu unutmayalım. “  Merhum Baybal Ağabey, bu hikâyeden sonra hem kendisi hem de kendisini sevenlerine yoruldum demeden hakikat yolculuğuna devam, hizmete devam mesajı vermeye ömrünün sonuna kadar devam etmiştir. Kendisiyle birkaç anım daha var inşallah daha sonra yine aktarırım.

Kısaca:
“Ey örtüsüne bürünen (Peygamber)!  Kalk artık uyar.(Müddesir 1-2)
“İnsan, aceleci (bir tabiatta) yaratılmıştır…” (el-Enbiyâ, 37)
“İnsan,
“Hayır! Doğrusu siz âcil olan dünya hayatını seviyorsunuz ve âhireti bırakıyorsunuz.” (el-Kıyâme, 20-21) hayrı istediği kadar şerri de ister. İnsan çok acelecidir!” (el-İsrâ, 11)

 

Dişçi Baba Kimdir: http://konyaninalimvehocalari.konyacami.com/disci-hoca-efendi/

http://www.konyayenigun.com/yenigun-ozel/hikmetiyle-konyayi-aydinlatti-h179235.html

One thought on “Uff yoruldum artık !

 1. saglikçi olarak yoruldum
  beni yoran korona degil

  saglikçi olarak yoruldum
  beni yoran meslekdaslarimin stresi

  saglikçi olarak okudum
  kurtuldum yorgunluktan

  saglikçi olarak okudum
  gitti yorgunlugum aldim enerjimi evrenin sahibinden

  evet
  tesekkurler
  Fahri abimize bu hatialari kaleme aldigi için
  tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website