Sene 1979 Aksaray K.Bölcek Mah. Nüfus sayımı nedeniyle sokağa çıkma yasağı var. Arabacı Bekir Emmi diye bildiğimiz komşumuz her zamanki gibi aynı saat de at arabasına binmiş çarşıya işe gidiyor. Üstelik arabasının arkasına mezar ustası Rasim Emmi, Yirigin Osman ve Büyükbabam Kara Hamza”yı da almış.

Hepsinin ellerinde baston bir güzel bağdaş kurup oturmuş verecekleri 25 kuruşları yelek ceplerinden çıkarmaya hazırlanıyorlar.

Babamla beraber bende kapıdayım şaşkınlıkla bakıyoruz. Babam onlara dönerek: “Ağalara uğurlar ola da nereye böyle çarşı pazar kapalı bugün, sokağa çıkma yasağı var.”

Büyükbabam hem 25 kuruşu Bekir Emmiye uzatıyor hem de babama:
” Len Memmeeed kele yorum bundan beş yıl evvelisi sayıldık zaar. Mamur (memur) sana sorarsa di ki sayı tamam asik yok.”

Araba ağır ağır gidiyordu. Zaten hızlı gitmesi mümkün değil, çünkü Bekir Emmi’nin atı bildim bileli yavaştı. Bekir Emmi hiç konuşmaz sadece “deh” der yürütür, “tırrııış ” der durdurdu.

Neyse aradan beş dakika bile geçmedi bizim dedeler geri döndüler. Belli ki ileride Uluırmak köprüsünü geçemeden polis geri çevirdi. Araba yine aynı yavaşlıkta tıkır tıkır geliyor ama bizimkilerin yüzü asık olacağı yerde tebessümleri aynen devam ediyordu.

Babam gülerek Büyükbabama doğru: ” Ne oldu baba çarşı pazarı erken bitirdiniz. Daha beş dakika olmadı gideli. ”

Büyükbabam, hiç istifini bozmadan: ” He len baş köprüye vardık polis cevirdi. Çarşı böğün kapalıymış.”

Babam da . ” Ee size dedik baba sokağa çıkma yasağı var, gitmeyin diye ”

Büyükbabam: ” Ossun len, bizde biliyok kapalı ama, en azından çıktık kösnük gibi oturmadık baş köprüye kadar vardık. Siz onu da yapamadınız ya ”

Hepsi nur içinde yatsın, kalan büyüklerimize hayırlı ömürler.

Not: bugün İstanbul’da sokağa çıkma yasağı var, bende birazdan çıkayım diyorum. En azından Galata Köprüsü’ne kadar gitsem yeter ?

One thought on “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE ARABACI BEKİR EMMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website