Patlayan Kurbağa

Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Almanya’nın Hamburg kentinde korku filmlerini aratmayan ilginç bir olay yaşandı. Küçük bir gölde yaşayan kurbağaların şişkin bedenleri balon gibi patladı. Kurbağaların esrarengiz ölümünden sonra bazı Alman bulvar gazeteleri “Ölüm gölünden söz etmeye başladılar. Hamburg’un yakınındaki bir parkta gezinti yapan insanlar, gölün kenarındaki ölü kurbağaları görünce hayretler içinde kalmışlardı. Yüzlerce kurbağa sırt üstü yatıyordu. Hatta bazıları gölden çıktıktan sonra şişerek patlayan kurbağalar gördüklerini iddia ediyordu. Bedenlerinin üç misli kadar şişen kurbağaların çıkardıkları inlemeyi andıran sesleri içler acısıydı. Bu tuhaf olaya şahit olan Hamburg Doğayı Koruma Derneği’nden Werner Smolnik, patlama sırasında kurbağaların iç organlarının bir metre ileriye fırladığını söylüyor. Die Welt gazetesindeki haberde şunları yazıyordu:  “Görüntü adeta bilim kurgu filmlerindeki sahneleri hatırlatıyordu.” Smolnik’in tahminine göre, yakındaki at yarışları pistindeki atlardan bir mantar bulaşmış olabilirdi. Orta Amerika’da buna benzer olaylar daha önce yaşanmıştı. Fakat gölden alınan su örneğinin analiz edilmesi sonucunda kurbağaları öldürecek ne bir bakteri ne de virüs bulundu.

indir

Kargalar kurbağaların ciğerlerini yedi!

Kurbağa uzmanı Berlinli veteriner Frank Mutschmann, Spiegel Online’da yayımlanan açıklamasında, bu olsa olsa kargaların işi diyor. Ağızlarının tadını bilen kargalar, sadece ciğerlerini yiyebilmek için uygun bir yeri delebilirler. Kurbağalarda göğüs ve karın boşluğu birleşik olduğu için akciğerin mekanik direnci kalmamıştı. Mutschmann şöyle diyor: “Kurbağalar tehlike anında bedenlerini şişirirler. Ama karaciğerleri yoksa ve bedenleri de delikse, damarlar yırtılır ve akciğerleri patlar, dolayısıyla da diğer organlar dışarı fırlar.” Kurbağa uzmanı bu şekilde binlerce kurbağanın ölmesini çok şaşırtıcı bulmuyor. Birkaç tane karga pekâlâ yüzlerce kurbağanın karnını delebilir diyor. Kaldı ki kargalar son derece akıllıdır, kısa sürede lezzetli ciğerlere nasıl ulaşabileceklerini de kolayca öğrenebilirler. Karganın ne kadar zeki bir hayvan olduğu, gerçekten de çok sayıda araştırmayla son yıllarda ortaya çıktı.

Kargalar akıllı

Yeme ulaşmak için alet yapan, cevizleri tam tekerliğin altına gelecek şekilde otomobilin önüne atarak kıran ya da belli başlı objelerin görüntülerini akıllarında tutan kargalar araştırmacıları şaşırtan örneklerden sadece birkaçı. O halde karganın usta bir ciğer avcısı olmasına pek şaşırmamak gerek aslında!

Kısaca: Sevgili dostlar, akılla karga ne yapıyor, kurbağanın zaafını bildiği için onu korkutuyor herhangi bir yerine vücudunun bir gagasıyla deliyor ve korkan kurbağa şişerek patlıyor. İşte bunu bilen karga çok sevdiği ciğerine ulaşıyor.  İşte şeytan ve nefis de böyledir. İnsanın bir zaafını buldu mu hemen oradan içeri girer ve onun egosunu şişir şişirir ta ki patlatana kadar. Onun için Allah Resulu S.A.V hep ne diyor, kendini bilen Rabbini bilir. Önce bizde kendimizi tanıyacağız, kendimizi bileceğiz ki şeytan ve nefse yem olmayalım. Kuran-ı Kerimde Allah cc ne diyor Şems Suresi: 7, 8, 9.    Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.
Kasas Suresi: 76 “Karun, Musa’nın kavminden idi de, onlar” karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona demişti ki: “Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.”  Kasas Suresi 78. ayet: Karun ise: “O (servet) bana ancak kendimdeki bilgi sayesinde verildi.” demiştir. Bilmiyor muydu ki Allah, kendinden önceki nesillerden, ondan daha güçlü, ondan daha çok taraftarı olan kimseleri helak etmişti. Günahkarlardan günahları sorulmaz (Allah onların hepsini bilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website