Hayatın içinden hikayelerimizi size aktarmaya devam ediyoruz. Yüzlerce hikayeden birini cımbızla çekip bundan ibret alalım diyoruz. Geçtiğimiz hafta yeni çipli nüfus kâğıdı almak için Fatih nüfus müdürlüğüne gittik. Randevu ile gidiliyor. Saat 15.30’ a randevu alıp gittik. Kapıda bir kalabalık var. Sandalyeler boş ama insanlar ayakta duruyorlar. Kapıdaki görevli isimler söyledi. Ona sordum bunlar 14.30 randevuları dedi. Saati gelen okunuyor mu buradan diye sordum evet buyurun oturun isminiz okununca girersiniz dedi.
Ayaktaki kalabalığa sordum niye oturmuyorsunuz diye sıramızı bekliyoruz dediler. Yer var dedim ama oradan biri gel gel işin aslı öyle değil dedi. Bunların ki eski alışkanlık acaba önce girebilir miyiz diye bekliyorlar dedi. Çok şaşırdım. Randevu sistemiyle çalışan bir yer ama boşluktan içeriye girer miyiz diye fırsat arıyorlar. Kimi acelem var kimi hanım ocakta yemeğim var diyerek başkalarının saatinden çalmaya çalışıyorlar. Bunun sebebi nedir? Bencillik tabi ki. Ben ve benim işim önemli demek.

Randevu saatim geldi ve içeri girdim. Baktım ki içerdeki memurlar bezgin, yorgun haldeler. Bir taraftan gelen insanlar bağırıyor. Kiminin fotoğrafı kırpılmış. Başka kimlik var mı deyince memur, ona kimlikten başka kimlik mi olur diye nezaketsizce cevap veriyor.  Kim olursak olalım hizmet aldığımız insanlara karşı kaba davranmaya hakkımız yok.
Eğer devlet dairesi veya toplu bir yere gidiyorsak enerjimizi de götürelim. Memur bey buyurun dedi yüzüme bakmadan kimliğinizi alayım dedi yok vermeyeceğim dedim, yüzüme bakıp niye dedi. Önce size enerji vereyim ondan sonra dedim.
Elimi uzattım merhaba dedim çok yorulmuşsunuz. Yüzü gülmeye başladı. Evet ya dedi çok kalabalık herkes kendi işinin hemen olmasını istiyor diye anlatmaya başladı. Bir dokundum anlatmaya başladı. Kim hizmet ediyorsa ona temas edelim bir şey yapamasak bile hayır dua edelim. Temizlik görevlilerine, şoförlere kiminle temas halindeysek onlara dualarımızda yer verelim. Hep birlikte bencillikten kurtulalım inşallah. İşte müminin farkı budur. Fetih suresi son ayette ne diyor Allah? Müminler farklıdır. Birbirlerine karşı kucaklayıcı şefkatli, şedid olanlara karşıysa dik dururlar. Biz de sokağa çıktığımızda teşekkür etmeyi özellikle selam vermeyi unutmayalım.

Kısaca: 
Ey iman edenler! Sizden kim dîninden dönerse, Allah onların yerine yakında öyle bir nesil getirecek ki Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihâd ederler ve kendilerine dil uzatan hiçbir kimsenin kınamasından korkmazlar. İşte bu Allah’ın öyle bir lutfudur ki, onu dilediğine verir. Allah, lutfu ve rahmeti pek geniş olan, her şeyi hakkiyle bilendir. (Maide : 56)

İman edip sâlih ameller işleyenler için Rahmân, gönüllerde bir sevgi meydana getirecektir. (Meryem 96)
Allah’ın emrettiği şekilde yaşayıp küfre karşı açık ve net tavrınızı ortaya koyarsanız, bakarsınız Allah sizinle şu anda karşılıklı düşman olduğunuz kimseler arasında, onları doğru yola iletmek suretiyle bir sevgi ve yakınlaşma var eder. Çünkü Allah’ın her şeye gücü yeter. Allah çok bağışlayıcıdır, sonsuz merhamet sahibidir.(Mümtehinne 7)

“Sizler inanmadıkça cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız” (Hadis-i Şerif) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website