Ebu Hanife’den günümüze mesaj:

Yazan: Fahri Sarrafoğlu 

“Halkı meşgul eden cambazlara dikkat “

Imam-i Azam medreseden çıkıp evine giderken yol kenarından bir cambazın ip üstünde birtakım numaralar yaparak halkı meşgul ettiğini gördü. Kendisi de durup seyretmeye başladı. Talebeler İmam’ın bu hareketine hayret etmişlerdi. Onlar da hocalarının etrafını sardılar. Talebelerinin başına toplanmasını bekleyen İmam-ı Azam: “Hepiniz beni dinleyin. Gelmeyenler de gelsin, “  dedikten sonra onlara şu konuşmayı yaptı:

“Şüphesiz ki, bu cambazların yaptığı iyi bir şey değildir. Bunlar halkı kandırarak onlardan para topluyorlar ve böylece daha iyi yoldan rızık temin etmek varken kötü yoldan rızıklarını bulmaya çalışıyorlar. Fakat bunlar kötü olan bir sanatı adi bir varlık olan dünya malı ve para pul için yaptıklarından bunların yaptıkları yine bir dereceye kadar günahtır. Ama siz, ulvi olan ilahi ilmi, dünya mali ve para pul için kullanır, halkı bu yolla aldatır zengin olmanın yoluna bakarsanız hiç şüpheniz olmasın ki, sizinki bunlarınkinden daha adi bir hareket olur. Çünkü siz kıymetli bir şeyi, kötü bir şeyin kazanılmasında kullanmış olacaksınız.”

Kısaca:  Bakara Suresi 41.ayet : “Âyetlerimi az bir karşılığa, dünya karşılığında değişmeyin (satmayın)  ve bana karşı gelmekten sakının.

Nahl Suresi 95.ayet  : “Allah’la giriştiğiniz ahdi, az bir menfaat karşılığında satmayın ve Allah’ın katındaki yok mu, bilirseniz o, daha da hayırlıdır size. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website