Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Mahallemizin tatlı teyzesi Hayriye Hanım, durur mu ille de  güldürecek, neşelendirecek bir şeyler mutlaka bulur. Geçtiğimiz günlerde gelini ve oğlu ile birlikte Beşiktaş Yıldız Parkı’na gezmeye gittiler. Parkın içinde bulunan tarihi köşkleri gezip, soğuk havada sıcak bir çay içip geri evlerine dönmek üzere arabalarına bindiler.  Fakat tadilat yapıldığı için, parktan çıkış  Beşiktaş-Barbaros Bulvarı tarafından veriliyordu. Kapıdaki görevli oradan çıkması gerektiğini söyledi. Hayriye Hanım’ın oğlu Erkan’da nasılsa bulurum diye, arabanın “navigasyon”  cihazını açmadı ve parktan kendi bildiği şekli ile çıktı… Evet, çıktı ama nasıl olduysa Erkan, bir yol ayrımını kaçırdığı için kendisini birden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün üstünde buldu. Erkan, hem yolu uzattığı için, hem navigasyonu açmadığı için ve asıl da annesinin ve eşinin yanında mahcup olduğu için kendisine  kızıyordu. Ama Hayriye Hanım  dedik ya her zamanki gibi bir işten muziplik bulur çıkarır, diye: ” Aman be oğlum üzülme. Sende arabanın navigasyonunu açmadıysan kendi vücudunun navigasyonunu açsana ya ” dedi. Erkan, annem ne diyor diye baktı, ama ne dediğini anlamadı. Hayriye Hanım devam etti:

-A be oğlum, arabada navigasyon var. Sen ayarlıyorsun seni gideceğin yere götürüyor. Çep telefonunda navigasyon var kaybolursan, nerede olduğunu söylüyor, şuraya git, buradan dön gibi konuşuyor.  Halbuki Allah C.C biz insanları yaratırken bize navigasyon koymuş zaten oğlum, ben onu diyorum. Kalp, dediğimiz sadece bir et parçası değil evladım, o yürektir, kanı pompalar, vücudu çalıştırır. Ama Rabbimiz asıl kalbe önem vermiş ki oraya ilham etmiş, orası benim nazargahı ilahi  demiş. Hal böyle olunca insan salim bir kalple dünyada daralmaz yavrum, maddi ve manevi yolunu bulur. Zaten Kuran’da ne diyor Allah: “Benim yanıma selim bir kalp ile gelin” diyor. Yani özellikle kalbe dikkat çekiyor. Sen de, sakin ol, kalbini yokla. Çıkart  kini, nefreti kalbinden. Dünyanın gel-geç heveslerini. Bak o zaman  kalbin nasıl en iyi navigasyon cihazı gibi çalışıyor göreceksin… Kalplerinde hastalık bulunanlar hariç diyor Allah CC, kalbimizde manevi hastalık olmadığı müddetçe  bize hep doğruyu söyleyecektir. Dil yalan söyler ama kalp söylemez evlat…! ”

Kısaca: Evet, sevgili kardeşlerim. Allah C.C bize hem kalbimize böyle bir özellik yüklemiş, yolumuzu bulma özelliği. Yani navigasyon görevi vermiş. Hem de kullanalım diye ayrıca “Kuran-ı Kerim” gibi evrensel bir kitabı lütfetmiş. Her sıkıntımızda, her daraldığımızda açıp bakmamız ona sormamız için hazırlanmış dünya ve ahiret bilgileri olan bir kitap. Gelin kalbimize daha çok sahip çıkalım,  onu selim bir hale getirelim ve Kuran-ı okuyarak kendimize ahlak edinelim.

Ali İmran Suresi, 8.ayet : “Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidayetten sonra kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sahibisin.”

Maide Suresi 7.ayet. “Allah’tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir.” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website