Yazan: Fahri Sarrafoğlu 

Sevgili dostlar, bu anlatacaklarım hikaye değil, yaşanmış bir vakıadır. Fatih’de bir apartmanın ikinci katında oturuyoruz. İkinci katta olmamıza rağmen birkaç yıl önce, ölümü göze alarak açık olan camdan çıkan hırsız eve girdi.  Sabah namazına çok yakın bir saatte. Demek ki ne kadar “gafletteyiz”, ne kadar derin uyuyoruz ki,  o saatte ayakta olmamız gerekirken eve giren hırsızı duymuyoruz, görmüyoruz. Bu ayrı bir konu. Ama sizlerle paylaşacağım konu benim çalınan bilgilerim ile ilgili onu anlatacağım sizlere. Hırsız evden çaldığı, telefon ve bilgisayarları taşımak için  benim yıllardır yanımda taşıdığım emektar evrak çantamı da çalmış. Ee içinde para mı vardı? Yok canım ne parası, içindeki dosyaları çıkarmışlar, çantayı almışlar. Ee bırak giden çanta  olsun diyeceksiniz değil mi, madem evraklarını bırakmışlar. Yok efendim durum öyle değil, benim 20 yılda biriktirdiğim, bilgiler, dokümanlar, film kesitleri vb vardı. Evet, 20 yıllık emek, flash belleklerin içindeydi  ve gitti…Başka neler gitti, lap top, cep telefonu vb. Tabii aile halkı olarak üzüldük. Fakat, en çok üzülmesi gereken benim sanırım, diyordum ki birden eşimin uyarısı ile üzülmedim…Hani  neredeyse “hırsıza “ teşekkür edesim geldi…Yok canım etmedim de 🙂

Eşim ne mi dedi?

Ben, üzülüyorum o kadar araştırıp, topladığım bilgiler, dokümanlar gitti, eyvah tüm birikimler bir anda gitti. Benim bu şaşkın halime şaşıran eşim bir olay anlattı ve kendime gelmemi sağladı:
“ Bir Allah dostu, bir yolculuk sırasında kervanla giderken, eşkıya basıyor ve diğerleri ile birlikte tüm kitaplarını alıyor. Tabi genç ve öğrenci olan bu Allah dostu üzülüyor. Kitaplarımı almayın, onlar benim her şeyim diyor. Eşkıya reisi diyor ki…”Nasıl yani diyor senden bu kitapları alınca sen âlim değil misin? Sen bir hiç misin yani? O zaman bu ne biçim bilgi ki, kitapların alınınca sana faydası olmuyor?  Bilgi öyle olmalı ki kitaba ya da “Flash bellekte “ değil, kişide hal olmalı, yaşamalı ki, kitap çalınırsa veya flash bellek çalınsa bile bilginin nerede olduğunu bildikten ve bilgi sende olduktan sonra nerede olursa olsun sen onu kullanabilirsin…”
Tamam bunu anladık ve sevindik. Yani madem o bilgiler bendeyse, onları yeniden düzenlerim, hem de kendimi yenilemiş olurum, dedim kendi kendime.
Ya alınan bilgisayarlar, netbooklar, cep telefonları ne olacaktı? Onlar şimdi yeniden alınacaktı. Ben böyle ikinci sefer üzülürken, çok sevdiğim bir kardeşim uyardı : “Kardeşim hırsız çaldı, onu götürüp satacak, belki  birileri alacak. Polis, gelip görev yapacak, tutanak tutacak.  Evren içinde hep bir hareket var. Sen bu hareketi durduramazsın. Kahrederek ya da üzülerek de bir engel olamazsın. İnsan fıtratı üzerine hareket eder. Ama bunu hayra çevirebilirsin…Niyetinle. Polise dua et, o lap top veya cep teli alanlar veya alacak olanların iyiliği için dua et. Yeni alacağın yeni ürünler içinde masraf yapacaksın. Bunların hepsi evrene bir enerji bir berekettir. Evrenin sahibi olan Yüce Allah bunlardan habersiz mi? Sen seyreyle de ibret almayla bak “

KISACA:

Hak şerleri hayr eyler
Ârif anı seyreyler
Zan etme ki gayreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler.

Bakara Suresi 155 : “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.”
Bakara-216)’’ Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.’
Bakara -156). ‘’Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allaha aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.
(Enbiya -35). Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.’’
(Ali imran -186). Andolsun, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz.

3 thoughts on ““Eyvah bizim eve hırsız girdi”

  • Dua beklerim..
   Not…yolda görürsen lap top, cep telefonu haberim olsun 🙂 🙂 haa bir de eski siyah çanta..hani görürsen abim
   BU ARADA SENİN GİBİ DOSTUM O LDUĞU İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM !!!

 1. bir sabah evden çıkacam saat 9 gibi evde de benden başka kimse yok..
  tam çıkacakken tak diye bir ses baktım bahçe tarafında biri geziniyor sandım usta bir şey yapıyor beni görünce kaçmaya başladı bende uyandım birden hemen peşine düştüm çarşının ortasında bunu yakaladım yer misin yemez misin nasıl ağlıyor ben bir şey yapmadım kurtarın beni millet kenara dizildi seyir halinde kimide niçin dövüyorsun derler de ben devam sonra aklıma geldi kapıları açık evde kimsenin olmadığı sonra döndüm hırsıza ben seni gördüm sende beni tanıdın nasıl dövdüğü mü de ömür boyu unutmazsın ama bir daha seni buralarda görürsem sopa ile döver ayaklarını kırarım deyip bıraktım..şükür olsun bizleri koruyan Rabbime ..
  sonra dediler ki seni şikayet etse başına iş alırdın…
  Allah Cellenin nizamı olmadığı yerde Adalet olmuyor azizim…
  Selameti dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website