Günümüz gençliğinin en önemli problemi nedir diye soracak olursanız belki birçok problem sayılabilir. Ama Kuran’ın ışığında bakarsak “ daha az düşünme” demek istiyorum. Kur’an-ı Kerimde 800’den fazla ayet bize düşünmeyi, akıl etmeyi öğütlüyor.  Şimdi size üniversite yıllarımda başımdan geçen yine bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Fakültede yarıyıl imtihanlarını verdik ve tatil için Aksaray’a geldim.  Mesleğimiz gazetecilik olduğu için o dönem çok kitap okuyoruz, çok araştırıyoruz. İtiraf etmek gerekirse çok okuduğumuz için de birazcık belki birazcık derken bile küçültüyorum ama işin doğrusu hatırı sayılır şekilde ukala ve tepeden bakar bir halim varmış. Varmış diyorum çünkü farkında değilim.  Ama Allah’ın lütfü ki o yıllarda bize rehberlik edecek değerli büyüklerimiz ve hak dostları vardı. İşte bunlardan biri de Saatçi Osman diye bilinen manevi şahsiyet gelişimime çok katkısı olan Osman Amcamızdı. Gelir gelmez hemen yanına koştum.

Benim yüzüme şöyle bir baktı ve daha söze başlamadan o anda sokaktan geçmekte olan Süpürgeci Ali Baba diye bilinen Kalanlar Mahallesinden benim de tanıdığım Ali Dayıyı gördü ve git oğlum Ali Babayı çağır gel dedi. Süpürgeci Ali Baba güler yüzlü bir şekilde dükkana geldi ve selam vererek oturdu. Ben hemen koştum ona bir çay söylemeye gitmeye hazırlanırken Osman Amca bana. Dur gitme dinle ondan sonra dedi. Ve Süpürgeci Ali Amcaya şu soruları sordu:

-Ali Baba, sabahları sen sokakları süpürüyorsun. Bu süpürgeleri nereden alıyorsun.

-Nereden alacağım ki gendimiz alıyok. Bizim mahalleden, yazıdan, yabandan topluyok çalı süpürgelerini sona bir araya getirip ortasına da dinaayı (değnek) koyup süpürüyok işte.

-Peki, Ali Baba, o çalı süpürgelerini niye bir araya getiriyorsun ki?

-Yav delimin? Üç beş dene çalıyı bir araya getirecağın ki süpürge olsun, sokaa neynen süpürecaan. Az goysan süpürmez üçü-beşi bir araya gelecek ki kavi olsun ki süpür. Anca kalabalık olursa işe yarar.

Osman Amca daha sonra bana dönerek aynen şunu dedi: “ Oğlum Fahri üç-beş kitap okuma ile kendini dev aynasında görme. Eğer sen kendinin farkına varmazsan, Allah’ın seni niye yarattığını, dünyadaki görevinin ne olduğunu bilmezsen. İşte o zaman aha bu Ali Baba’nın anlattığı çalı süpürgesi gibi olun.  Bak Rusya nasıl topladı o kadar Türk devletlerini de Sovyet oldu. Bak birçok İslam ülkesi yıllarca Fransa’nın, İtalya’nın elinde nasıl sömürüldü. Amerika nasıl kafa tutuyor dünyaya. Eğer ki aklını kullanmazsan, öğrendiğini süzüp ne demek istiyor, işime yarar mı yaramaz mı sormazsan ne olur? Senin gibi üçü-beşinizi daha bir araya toplarlar tepenize de sizin gibi bir adam dikerler ahanda gidip çalışın dirler. Sonuç çalı süpürgesi gibi ezbere yaşarsın işte. Oğlum oku ama çalı süpürgesi gibi olma. Allah aklını kullananları muhatap alıyor. Yoksa kitap yüklü eşekleri değil. . Hadi git şimdi bize çay söyle de beraber içelim…”

 

Kısaca: Çağı kavrayacak bireye ihtiyacımız var ! 
-Tevrat’ı bilip de sonra onun öğütlerine uymayanların durumu ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir. (Cuma suresi 5.ayet)

-Allah akıllarını kullanmayanların üzerine iğrenç pislik verir. (Yunus 100)

“Kişiyi ayakta tutan aklıdır. Aklı olmayanın dini de yoktur.” (Camiü’s-Sağir, 4: 528 (H. No:6159)

3 thoughts on “Çalı süpürgesi gibi olma be oğlum!

  1. Evet altın gibi değerli, her kıssasından hisse çıkartıp ibret alınması gereken sözler yüreğine kalemine sağlık fahri abim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*
Website